Ciekawe miejsca Jelenia Góra i okolice miasta.
Województwo dolnośląskie położone jest w południowo – zachodniej części Polski. Stolicą dolnego śląska jest Wrocław, rozpopularyzowany na całym świecie za sprawą swojego kulturalnego charakteru. Zwany jest miastem festiwali głównie za sprawą Międzynarodowego Festiwalu “Wratislavia Cantans”, który od 40 lat przyciąga wybitnych artystów i orkiestry do Wrocławia. Tylko tu zobaczymy jedno z największych dzieł architektury XX wieku wpisaną na liste dziedzictwa narodowego UNESCO Halę Stulecia.
Większe miasta województwa to Wałbrzych i Legnica, która także słynie z ciekawych imprez o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak: Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon-Legnica”, Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat”, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Młody Paganini”.
Czwartym pod względem liczby ludności miastem w województwie dolnośląskim jest Jelenia góra. Miasto leżące nad rzeką Bóbr, w malowniczej Kotlinie Jeleniogórskiej. Historia tego ciekawego miasta sięga XII wieku, do dziś przetrwało wiele zabytków, które można zwiedzać.
Ciekawe miejsca Jelenia Góra i okolice miasta:
- Rynek z zabytkowym tramwajem, otoczony kolorowymi kamiennicami uznawany za najpiękniejszy w Sudetach,
- najstarszą budowla w mieście to parafialny kościół Św. Erazma i Pankracego – bazylikowa w stylu gotyckim z barokowym wystrojem,
- Baszta Wojanowska oraz przyległa do niej basteja,
- Sanktuarium pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego,
- Muzeum Karkonoskie,
- Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego,
- Termy Cieplickie kompleks basenów i SPA – najstarsze uzdrowiko w Polsce,
- Zamek Chojnik,
- Karkonoski Rezerwat Bisfery,
Od ponad 30 lat w Jeleniej Górze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.
Jelenia góra będąca głównym miastem Kotliny Jeleniogórskiej – to ważny ośrodek przemysłowy, baza turystyczna i węzeł komunikacyjny. Stąd prowadzą szlaki w wyższe partie Karkonoszy należących do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Z najwyższym szczytem Śnieżka (1603 m n.p.m.)
Najnowsze komentarze