Breaking News
 |  | 

Turystyka

Ile kosztują wakacje w Indiach

img-responsive

Indie to kraj pełen kontrastów – zdarza się, że obok pałaców ociekających złotem znajdziemy skromne lepianki, w których żyją biedniejsi ludzie. To również państwo z bardzo zróżnicowanym klimatem, geografią i kulturą. Często mówi się nawet o “kontynencie indyjskim” i słusznie ponieważ jest to tak różnorodna kraina. Śnieżne pasma górskie na północy, ciepłe morze, piaszczyste plaże i Zatoka Bengalska na południu. Gigantyczne metropolie z dzielnicami biznesowymi i dziesiątkami rozmaitych zabytków. Do tego znakomita, wyrazista i aromatyczna kuchnia oraz najlepsza herbata na świecie. Czy jeszcze kogoś trzeba namawiać do odwiedzenia Indii? Co warto wiedzieć planujac wakacje oraz jak wyglądają ceny w Indiach? Poznajmy ten kraj nieco bliżej!

Co warto wiedzieć przed wyjazdem

Obywatele Polski muszą posiadać wizę. Można ją zakupić przez Internet (wiza elektroniczna). Dostępne są trzy warianty takiej wizy: wiza 30-dniowa, wiza roczna lub wiza pięcioletnia. Pierwsza z nich jest wizą dwukrotnego wjazdu zaś kolejne – wielokrotnego wjazdu. Indie są krajem bardzo rozległym zatem najwygodniej poruszać się samolotem lub pociągiem. Połączenia kolejowe są bardzo rozbudowane i wygodne. Krajowe linie lotnicze także oferują liczne połączenia a ich ceny są okazjonalne.
Językiem urzędowym w Indiach jest hindi ale bez problemu można również używać angielskiego, szczególnie w większych miastach.

Pieniądze i waluta

Walutą Indii jest rupia indyjska (INR). 1 rupia dzieli się na 100 pais. W obiegu znajdziemy monety o wartości 1, 2, 5 i 10 rupii, banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 2000 rupii. Można też znaleźć monetę 50 paisa czy banknoty o wartości 1, 2 lub 5 rupii (rzadko używane).
W Polsce rupie indyjskie posiadają jedynie nieliczne kantory. W Indiach bankomaty znajdziemy licznie w największych miastach a także miejscowościach chętnie odwiedzanych przez turystów, trudniej znaleźć je jednak w mniejszych miasteczkach i na prowincji. Również w miastach i miejscowościach turystycznych będzie można bez problemu zapłacić kartą  jednak w mniejszych ośrodkach jest to raczej niemożliwe. Płacąc kartą musimy pamiętać o prowizjach związanych z przewalutowaniem i dokonywaniem transakcji poza granicami kraju.
Bardzo ważnym aspektem podróży do każdego kraju są obowiązujące w nim ceny – jest to również niezwykle interesujące z punktu widzenia każdego turysty.
Ceny w Indiach prezentują się następująco: za bochenek chleba zapłacimy średnio 43 INR a za bułkę – 15 INR. Cena 1,5-litrowej butelki wody mineralnej wynosi 40 INR, kilograma szynki – 200 INR zaś kilograma ryb – 500 INR. Za paczkę herbaty (20 torebek) zapłacimy 65 INR zaś za 250 g kawy – 500 INR. Za posiłek w lokalu (ryż z warzywami i jajkiem) zapłacimy średnio 80 INR. Droższe są alkohole: piwo 0,5 l kosztuje średnio ok. 90 INR zaś butelka wina – ok. 200 INR. Za kilogram pomidorów będziemy musieli zapłacić 45 INR, za kilogram ogórków – 10 INR zaś kilogram bananów to wydatek rzędu 40 INR.
Ponadto nocleg w hotelu w pokoju 2-osobowym będzie nas kosztował 900-1500 INR. Wybierając się do Indii warto pamiętać, że jest to kraj, w którym będziemy mogli przeżyć za niewielkie pieniądze ale też można tam wydać całkiem sporo. Chcąc nieco zaoszczędzić, warto korzystać z transportu publicznego, kupować jedzenie na targowiskach a także stołować się tam, gdzie jedzą miejscowi.

 

ile-kosztuja-wakacje-w-indiach

ABOUT THE AUTHOR