Breaking News
 |  | 

Turystyka

Co spakować na wakacje?

img-responsive

Plecak czy walizka, wyjazd samodzielny czy wycieczka zorganizowana? To w dużej mierze determinuje potrzebny ekwipunek. Jest jednak kilka przedmiotów zawsze potrzebnych, aby spędzić bezproblemowe wakacje. Jest też kilka ważnych spraw, które dobrze załatwić, by w czasie podróży cieszyć się beztroską i wypoczynkiem.

Dokumenty i sprawunki

Przed wyjazdem sprawdźmy wymagane dokumenty, tak żeby nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka na lotnisku czy przejściu granicznym. Paszport, wiza, czasem książeczka szczepień, okazanie biletu powrotnego czy nawet wykazanie sumy pieniędzy niezbędnej na czas pobytu – tego wszystkiego może żądać pogranicznik. Wykupienie polisy na podróż też jest dobrym pomysłem, gdyż gwarantuje mniej bolesne finansowo i bezproblemowe wakacje, nawet w obliczu choroby czy wypadku. Jeżeli planujemy wyjazd z grupą znajomych, wcześniej ustalmy choć zarys planu, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych napięć. Na koniec, zaplanujmy jeszcze finanse w podróży. W zależności od destynacji, sprawdzi się albo karta płatnicza albo gotówka. Zwłaszcza w biedniejszych krajach, nie oczekujmy, że w lokalnym busiku czy na bazarze zapłacimy kartą.

Przedmioty niezbędne w podróży

Zawartość naszego plecaka czy walizki zależy od charakteru wyjazdu. Zawsze jednak telefon z ładowarką i ewentualną przejściówką, to niezbędni towarzysze na bezproblemowe wakacje. Poza tym, praktycznie w każdą podróż pakujemy aparat fotograficzny. Nie zapomnijmy też zabrać ładowarki oraz zapasowych baterii i kart pamięci. Na dłuższy wyjazd, warto wziąć dysk przenośny, i na bieżąco zgrywać zdjęcia z kart. Karty – te do gry, również dobrze jest spakować. Zajmują mało miejsca, a gwarantują rozrywkę w długiej podróży pociągiem czy w deszczowy wieczór. Do tego dorzućmy notes i długopis – nawet w dobie smartfonów czasem się przydaje. W bardziej egzotyczne podróże, warto doposażyć się w latarkę (najwygodniejsza będzie dobra czołówka), jedwabny śpiworek (by spać komfortowo w każdej pościeli), dobry repelent i moskitierę (gdy spodziewamy się chmar komarów). Oczywiście, powyższa lista nie jest kompletna, ale stanowi idealną bazę, aby stworzyć ciąg dalszy, dopasowany do charakteru wakacji, które planujemy.

 

co-spakowac-na-wakacje

ABOUT THE AUTHOR