Breaking News
 |  | 

Turystyka

Czy prawdziwych Berberów już nie ma?

img-responsive

Co wiemy o Berberach, kim są czy słusznie uważani są za lud walczący o swoją swobodę i wolność? Czy mają coś wspólnego z barbarzyńcami?
Berberowie jak żyją, kim są ludzie wyróżniający się nie tylko magicznie brzmiącą nazwą ale i krzykliwymi kolorowymi ubraniami i urokliwą biżuterią.

Kim są i skąd pochodzą Berberowie?

Berberowie to ludność przez wiele lat zamieszkująca północnoafrykańskie tereny górzyste i pustynne. Naukowcy twierdzą, że są oni potomkami pierwotnych kolonizatorów Afryki Północnej. Współcześnie liczbę ludności zamieszkującą Afrykę szacuje się po między 30 do 40 milionów, z czego większość zamieszkuje Maroko, Algierię, Tunezję, Libię, Mauretanię, Mali oraz Nigerię. Niewielki odsetek tej społeczności można spotkać w Europie Południowej.
Od wieków Berberowie prowadzili koczowniczy tryb życia, przemierzali Saharę trudząc się handlem, następnie zajmując się rolnictwem.

Charakterystyczne cechy wyglądu Berberów

Berberów wyróżnia ich charakterystyczny wygląd, są znacznie niżsi od Arabów. Posiadają jaśniejsze włosy i proste, większość z nich posiada niebieskie lub zielone oczy. Ich karnacja jest jasna, jaśniejsza od brązu a może się zdarzyć nawet białą.
W strukturach społecznych, w obrębie poszczególnych plemion panuje jasno ustalona hierarchia. Na czele plemienia stoi Lider, najczęściej jest nim starszy mężczyzna, niekiedy decyzje podejmowane są przez całe rodziny. Decyzje dotyczące wyboru partnera życiowego leżą w rękach kobiety lub całej rodziny. W tradycyjnej rodzinie żona zajmuje się domem i rodziną a także rękodziełem takim jak wyplatanie dywanów, biżuterii czy garnków. Mąż z kolei zajmuje się uprawą ziemi i hodowlą bydła.
Domem dla Berberów są jaskinie lub namioty pod skalnymi urwiskami.

Wiara, religia i kultura Berberów

Przed VII wiekiem, większość Berberów wyznawała chrześcijaństwo, judaizm lub animizm, jednak po inwazji arabów zostali zmuszeni do przejścia na islam.
Po mimo stawiania oporu i długiej walki na tle religijnym, współcześni Berberowie są w większości muzułmanami, którzy praktykują berberyską wersję islamu.
Czym się charakteryzuje magiczna religia berberysów? Berberowie nie stawiają na pierwszym miejscu reguł Koranu, a wierzą przede wszystkim w prawa natury i siłę przyrody.

 

czy-prawdziwych-berberow-juz-nie-ma

ABOUT THE AUTHOR