Breaking News
 |  | 

Turystyka

Co zwiedzić w Rumunii?

img-responsive

Czego nie możesz przegapić, będąc w Rumunii?

Jest wciąż dzika, tajemnicza i warta poznania. Rumunia, kraj szmaragdowych jezior, cygańskich pałaców, monastyrów, błotnych wulkanów i ciągnących się Karpat. To kraj kontrastów, który uwodzi, ale i odpycha. To barwna mozaika kultur, w której warto się zanurzyć. Czego zatem nie można pominąć i co zwiedzić w Rumunii?

Bukareszt.

Najpiękniejszą budowlą w mieście, która wygrywa we wszystkich rankingach, jest gigantyczny Pałac Parlamentu. To komunistyczna zabudowa, stworzona przez dyktatora Nicolea Ceausescu, ale luksusowa. Do jej budowy użyto najdroższych materiałów jak np. różowych marmurów i złota. Bukareszt nazywany jest „Północny Paryżem”, ponieważ niektóre budynki przypominają charakterystyczne budynki stolicy Francji, jak np. Łuk Triumfalny, czy plac Rewolucji, na którym stoi pomnik Króla Carola I na koniu. Mekką smakoszy jest Caru cu Bere, kultowa restauracja, w której można zjeść mamałygę. Warto zobaczyć cerkiew Prawosławia Cretulescu, Narodowe Muzeum Historyczne, Pałac Vlada Palownika i wspaniałe Muzeum Wsi.

Wesoły Cmentarz w Sapanta.

To nietypowe, ale tak, cmentarz może być atrakcją turystyczną, zwłaszcza dla tych, którzy są miłośnikami sztuki i kultury ludowej. Stoi tu ponad osiemset bogato zdobionych, zupełnie nietypowych krzyży, będących galerią malarstwa naiwnego. To zupełnie odmienne miejsce od tych, do jakich przywykliśmy. Cmentarz zachwyca feriami kolorów i oryginalnością.

Kluż.

To miasteczko to podobno kwintesencja Rumunii. Z imponującą farą Świętego Michała, pochodzącą z XIV wieku. Narodowe Muzeum Sztuki, Kościół Uniwersytecki, pałac Banffy, to obowiązkowe przystanki tego miasta. Po zwiedzaniu możemy odpocząć w przepięknym Ogrodzie Botanicznym, jednym z najlepszych w Europie.

Zamek w Hunedoarze.

Ten budynek to mistrzostwo architektury gotyckiej. Sala Rycerska, dziedziniec główny, kaplica i inne miejsca tej rezydencji są ukryte i otoczone przez flankowane mury, bastiony i liczne wieże. Zamek był siedzibą węgierskich rodzin i obecnie jest własnością Państwa.

Kościoły saskie w Transylwanii.

Wzniesione w Saksonii Siedmiogrodzkiej pomiędzy XII a XVII wiekiem są obecnie wpisane na listę UNESCO. To przepiękne obiekty o charakterystyce nie tylko sakralnej, ale też edukacyjnej i mieszkalnej. Najpiękniejsze warownie kościelne znajdują się w Biertan i Viscri.

Rumunia to także liczne, saskie miasta Transylwanii, drewniane cerkwie, monstery, chłopskie zamki i przepiękne rumuńskie Karpaty, które zachwycają masywami górskimi i są mekką przyrodników i górskich wędrowców.

co-zwiedzic-w-rumunii

ABOUT THE AUTHOR