Breaking News
 |  | 

Turystyka

Uczenie dziecka odpowiedzialności na koloniach

img-responsive

Kolonie – przygoda, nauka i wielka szkoła życia dla każdego dziecka

Kolonie to wielka przygoda dla każdego dziecka, a do tego niezwykłe przeżycie dla rodziców. Zanim jednak wyślemy naszego malucha na kolonie, warto upewnić się, że jest na taki wyjazd gotowy. Ciężko określić bowiem, w jakim wieku dziecko powinno zacząć wyjeżdżać na kolonie, czy obozy organizowane przez https://www.all4you.edu.pl/. Każde dziecko dojrzewa do takiego wyjazdy w zupełnie innym czasie.

Czym objawia się gotowość dziecka na wyjazd? Samodzielnością, której rozwój jest dosyć długotrwałym procesem. A uczestnictwo w obozie i koloniach wymaga wysokiego stopnia rozwoju w tej dziedzinie. Nikt na koloniach nie umyje się przecież za dziecko, nie ubierze, czy nie spakuje lub rozpakuje bagażu. To umiejętności, które musi posiadać każde dziecko, które wyjeżdża poza dom rodzinny.

Fanaberie dzieci, na które nie ma miejsca podczas kolonijnego wyjazdu

Ale nawet najbardziej samodzielne dziecko lubi czasem pomarudzić i wymusić na rodzicach pomoc, bez której spokojnie by sobie poradziło we własnym zakresie. Kolonie wykluczają taką ewentualność. Dziecko przez tydzień lub dwa musi wszystko robić samemu, a dzięki temu uczy się zdawać sobie sprawę z tego, że każde lenistwo niesie ze sobą konsekwencje, na przykład z tłustych, nieumytych włosów będę śmiać się koledzy i koleżanki, a pozostawienie w autokarze ulubionej zabawki sprawi, że można ją stracić na zawsze.

Nauka odpowiedzialności to ciężka, ale niezwykle opłacalna korzyść z wyjazdu

Tego typu drobnostki, sytuacje, którym zazwyczaj zapobiegali rodzice, uczą dziecko odpowiedzialności. To doskonała nauka umiejętności interpersonalnych, czyli zachowywania się tak, aby zostać polubionym (lub chociaż niewykluczonym) przez rówieśników.

Na koloniach każda akcja niesie ze sobą reakcję, czyli wszystko, co zrobi maluch będzie miało wpływ na dalszy przebieg kolonii. Takiej odpowiedzialności za własne czyny, decyzje uczą się dzieci na tego typu wyjazdach.

uczenie-dziecka-odpowiedzialnosci-na-koloniach

ABOUT THE AUTHOR