Breaking News
 |  | 

Turystyka

Kalwaria Zebrzydowska co zobaczyć? Czyli zabytki w Kalwarii Zebrzydowskiej

img-responsive

Kalwaria Zebrzydowska to miasto w województwie małopolskim. Jest to ośrodek ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium maryjno-pasyjnego. W 1999 roku jako jedyna kalwaria na świecie zostało ono wpisane na listę UNESCO.

Co warto zobaczyć w Kalwarii Zebrzydowskiej?

Z pewnością dobrą odpowiedzią na pytanie Kalwaria Zebrzydowska co zobaczyć jest Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest to z pewnością jeden z najważniejszych punktów wycieczki w tym obszarze. Bazylika i klasztor, które wchodzą w skład zespołu, leżą u szczytu góry Żar, na południe od miasta. W okolicy znajduje się też 42 kaplice i kościoły. Zabytki te sprawiły, że miejsce nazwano Polską Jerozolimą. Obiekt, oprócz znalezienia się na liście UNESCO, został uznany za Pomnik historii Polski. Miejsce to jest kultem zarówno pasyjnym, jak i maryjnym, a ideą przewodnią było odwzorowanie męki Chrystusa. Bazylika jest późnobarokową budowlą z elementami rokoka, co sprawia, że z pewnością spodoba się zwolennikom przepychu i dużej ilości zdobień. Park Pielgrzymkowy natomiast to składający się z manierystycznych i barokowych kościołów i kaplic, które wzniesione są na planie różnych figur geometrycznych. W bazylice możemy znaleźć również obraz ,,Matka Boska Kalwaryjska”, czy też ,,Matka Boska Płacząca”, który powstał najpewniej w I połowie XVII wieku, który przez wielu wierzących ludzi uznawany jest za cudowny.

Kalwaria Zebrzydowska, posiadająca tak słynne zabytki, a także uważana za miejsce cudowne, może być niezwykle chętnie odwiedzana przez turystów z wielu powodów. Z pewnością wrażenie robi fakt, że jako jedyna kalwaria na świecie znajduje się ona na liście UNESCO. Bardzo religijni ludzie mogą natomiast chcieć przybyć do tak wspaniałego miejsca kultu maryjnego i pasyjnego, jak również zobaczyć cudowny obraz. Inni natomiast będą chcieli zobaczyć wspaniałe zabytki baroku i rokoka, które mogą wprawić w zachwyt niejednego miłośnika sztuki i architektury. Niezależnie od powodu, z pewnością warto zrobić sobie wycieczkę w to miejsce, łączące ze sobą tak wiele aspektów, a przez to tak wielu ludzi.

kalwaria-zebrzydowska-co-zobaczyc-czyli-zabytki-w-kalwarii-zebrzydowskiej

ABOUT THE AUTHOR