Polska gdzie warto pojechać na jeden dzień? Wycieczka po Lubelszczyźnie.
Wraz z nadejściem wiosny rośnie apetyt na podróżowanie. A co zrobić w sytuacji gdy nie ma urlopu na długie, dalekie wypady, albo jeżeli problemem jest zasobność portfela. Pozostaje szukać ciekawych miejsc w kraju. Internet to najlepsze i najszybsze źródło informacji, wpisując w wyszukiwarce: Polska gdzie warto pojechać na jeden dzień? znajdziemy szeroką ofertę propozycji. Idąc dalej i zawężając krąg poszukiwań wybór pada na wschodnią Polskę, kierunek; Lubelszczyzna. Plan wycieczki:
Wąwolnica
To jedna z najstarszych osad na Lubelszczyźnie – to znane Sanktuarium Maryjne. W gotyckiej kaplicy znajduje się cudowna figura Matki Bożej Kębelskiej z 1440r. Drugą rzeźbę średniowieczną w typie „Pięknych Madonn” skrywa główna świątynia.
Clelejów
W bliskiej okolicy Rąblowa w Celejowie, tuż nad stawami stoją ruiny dawnej papierni książąt Czartoryskich. Aby podtrzymać pamięć o tej tradycji założono
tzw. Małą Papiernię, która jest atrakcją na szlaku „Ekomuzeum Lubelszczyzny „Żywa Tradycja”. Można tu nabyć pamiątki i produkty lokalne oraz skorzystać z
warsztatów. Inną atrakcją turystyczną jest młyn w Celejowie – Iłkach, gdzie można wziąć udział w pokazie przemiału zboża w mąkę.
Nałęczów
Będąc w tych okolicach koniecznie trzeba odwiedzić Nałęczów. Działa tam wiele obiektów sanatoryjnych, placówki medyczne i prywatne kliniki oraz obszerna
gama ofert SPA&Wellness. Wszystko za sprawą walorów zdrowotnych mikroklimatu miasteczka. Nałęczów zasłyną dzięki bytności wielu znanych polskich pisarzy. W Centrum Informacji Turystycznej można wypożyczyć mapy oraz komunikaty nagrane na MP4, które służą jako przewodniki po Nałęczowskim Szlaku Literackim. Symbolami miasteczka stały się Pałac Małachowskich i Park Zdrojowy, którego centralnym punktem jest staw na rzece Bystrej z Wyspą Miłości. Dom Zdrojowy skrywa Palmiarnię oraz Pijalnię Wód, doceniane za swoje lecznicze właściwości za sprawą licznych składników mineralnych.
Wojciechów
Jadąc dalej docieramy do Wojciechowa zwanego współczesną stolicą polskiego kowalstwa. To tu znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa kolekcjonujące ponad 1000 eksponatów sztuki kowalskiej z kraju i z zagranicy. Do odwiedzenia jest jeszcze kuźnia Romana Czernieca w której m.in. wykonywane są wyroby artystyczne oraz Wieża Ariańska jedyna taka w regionie budowla gotycko-renesansowa.
Nowy Gaj
Ostatnim punktem wycieczki jest przystanek w Nowym Gaju w „Młynie Hipolit” można zwiedzić prywatne Muzeum Minerałów. Jest tu do podziwiania ponad 2000 eksponatów a także można zobaczyć jaki ślad zostawia piorun po uderzeniu w piasek. W młynie można także przenocować.
Najnowsze komentarze